Bozcaada Stili

Etnik Ne Demek? Tüm Bilinmesi Gerekenler

Etnik Ne Demek Nedir Konusunda En Detaylı Türkçe Blog Yazısı Kapak Fotoğrafı

Etnik Ne Demek? Nedir? konusu son dönemlerde bana çokça sorulmaya başlandı. Ben de bu yüzden sizlere etniğin ne demek olduğunu açıklamak ve diğer detaylarını paylaşmak istiyorum.

Etnik Ne Demek? Nedir?

Etnik Giyim ile ilgili Güzel Bir Örnek

Belli bir coğrafi bölge, uzun süre etkileşim sonucu oluşan ve ortak yaşam tarzı, kültür, din, dil ve ırklar arası geçiş, ve benzeşim sonucu oluşan uzun ömürlü yapıların nesilleri aşarak, özgün yaşam şekli, davranış ve hayat biçimi olarak adlandırılan şeylere etnik denmektedir.

Bir kültürel özelliği yansıtabilir, örneğin uzak doğu yaşam biçimi etnik bir yaşam tarzıdır.

Ne Etnik Değildir?

Etnik sadece belli bir ırkı kapsamamalıdır. Sadece bir nesil olarak kabul görmüş ve sonraki nesillere aktarılmamış olmaması etnik olduğu anlamına gelmez. Özgün ve kendine has olmayan bir şey etnik de olamaz, ondan dolayı kopya olmaması da gerekir. Aynı zamanda, sadece nesiller arası taşınması ama bir davranış biçimine ya da aksiyona dönmemiş ise, etnik olduğundan söz edilemez. Bohem ile Etnik Kavramı ayrımlarına ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Belli bir yaşam biçimi uzun ömürlü olmamış ise, onunda özgün ve kültürler arası olması etnik olduğu anlamına gelmemektedir. Örneğin 1500 – 1700 arasında büyük coğrafyalarda kabul görmüş fakat bugün günümüze taşınmayarak kaybolmuş bir adet veya davranış biçimi gibi.

Karıştırılan Noktalar

Bir şey modern ise etnik olması her zaman etnik olmadığı anlamına da gelmemekle birlikte etnik olduğu da her zaman söylenilemez. Biraz daha bu konuyu açıklamam gerekirse, eğer bir ortak yaşam, değer batı medeniyetinde de nesiller arası taşınabilmiş ve özgün kılınarak kendini kabul ettirmişse bu da etnik olabilmektedir. Bu konu aynı zamanda otantik kavramı ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Bunun en güzel örneği, bugün batı medeniyetlerinin arasına karışmış ve Kuzey Amerika’da yerleşik olan Kızılderililer güzel örnek verilebilir. Yani, kızılderili yaşam biçimi ve ritüelleri günümüzde Batıda olması ve modern yaşam ile artık iç içe olmasına rağmen etnik kabul edilmektedir.

Etnik Özellikleri Neler Olmalı?

Kısacası etnik olabilmesi için öncelikle kendine has, nesilleri aşan ve ortak kabul görmüş bir yaşam tarzını insanlar tarafından benimsenmesi gerekir.

Bunun için, ortak değerleri taşıması ve çoğunluk tarafından kabul görmüş olması önemli rol oynamaktadır. Oluşum biçimi sadece bir kişi veya küçük toplululuk tarafından olmamalı, aynı zamanda bir uzlaşı ile büyük topluluk ve milletlerarasında da kabul görmüş olması gerekir. Aynı zamanda, günümüze taşınırken de bunun izlerini ve düşümlerini görmemiz gerekmektedir.

Dar bir komunitede kabul görmesi ve bunun bir çok kültür ve din, millet, ırk, ülke tarafından kabul edilmesi de gerekir. Örneğin; Hint Gelenekleri bir çok Hindu alt kültürü ve farklı gruplar arasında ortak değer kabul edildiğinden etnik özellik taşımaktadır.

Neler Etnik Olur?

Yukarıda bahsetmiş olduğum kavramın altını doğru doldurabilecek terimler etnik olabilmektedir. Bazı etnik olabilecek şeyleri saymak gerekirse, yemek, sanat, müzik, aksesuar, giyim parçaları, elbise etnik olabilmektedir. Bunun nedeni ise çok açıktırdır, çünkü bugün dünyadaki bir çok insanın kendine has biçimini kitlelere kabul ettirebileceği ve nesilden nesile aktarılarak büyük coğrafyalara yayılabilecek olması nedeni ile bu evrensel ama özgün değerlerin etnik olabilmesi söz konusudur.

Etnik Ne Demek, Etnik Bir Tarz Yaratılabilir mi?

View this post on Instagram

İçimizin üşüdüğü bu günlerde, size güzel havaları hediye etmek istiyorum. 🌞 Petra'nın yumuşacık sıcaklığı ile kalbinizi ısıtmak, Ortadoğu'nun büyülü mistik yolculuğuna çıkararak kaybolmak, ve içinizi #otantik seçkilerle güzelleştirmek istiyorum. ❤️ Biliyorum bu aralar en çok böyle içimizi aydınlatan güzel havalara ihtiyacımız var, baharı beklerden köşede, ona özlem dolu bakışımız var. 🌈 Gizemi, renkleri, hissettirdikleriyle şaşırttı beni, kendine hayran bıraktırdı tarihi kent Petra. Güneşin açısına göre rengi pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen kayalıkları, Şair John William Burgon, burası için “Tarihin yarısı kadar yaşlı gül kırmızısı şehir” ifadesini kullanmış. Ne kadar da doğru. 🥰 Güzel günler olsun efendim, ne de olsa insan gülebildiği kadar insandır. 😊 ✨Size de bu güzel duyguları hissettirmedi mi Petra güzel dostlar? 😍✨ ———————————————————————— Styling / @naciyebutikbozcaada Photography / @hazalsu Model / @elizozgur . . . #naciyebutikbozcaada #naciyebutikstyle #bozcaadastili . . . . . #bozcaada #bohem #tenedos #bohemianfashion #bohemian #gypsystyle #bohochic #hippichic #bohoinspo #hippiestyle #petra #bohoaccessories #amman #yazkombin #bohemgiyim #bohostyle #handmade #bohemianstyle #butikelbise #otantikelbiseler #bohofashion #etnikelbiseler #hippiestyle #bohostyle #kadıngiyim #etnikgiyim

A post shared by 🌹⭐️ Bozcaada – Kadın Giyim ❤️ (@naciyebutikbozcaada) on

Etnik Tarz belli bir araştırma, bilgi birikimi, yetenek, gelişen kültür seviyesi, çok fazla kültürü tanımak ile mümkün olabilmektedir. Bunu yapabilmek için, farklı kültürin geçmişlerini ve geleneklerini detaylıca bilmeniz gerekir. aynı zamanda bu geleneklerin bugüne kadar taşınıp taşınmadığından emin olmanız, bunu detaylarını kültürel gelenekleri ile bilmeniz gerekmektedir.

Örneğin; Meksika’da üretilen bir özel yöresel Meksika koyun tüyünden olan panço etnik giyim tarzını Orta Amerika için tamamlayıcı parçalardan biri olabilmektedir.

Etnik Ürünler Nasıl Olmalı?

Etnik Ürünler yukarıda belirtmiş olduğum bu özellikleri bir arada barındırması gerekir. Yani bir etnik ürün satın alırken, sahibinin etnik konusunda ne kadar donanımlı olduğuna bir bakmanızı öneririm. Etnik konuda güzel araştırmalar yapıyor mu, etnik konusunda hakim mi, etnik ile ilgili, bilgi donanımı ne kadar? Bunun sadece benim gibi moda ve kadın giyimi üzerine olması gerekmemektedir. Aynı zamanda, yemek, müzik ve sanat alanında iş yapmakta ise, bu alanda da bilgisi olmasına ve yaptığı işin özgünlüğüne mümkün olduğunca bakmaya çalısın lütfen.

Etnik Konusunda Naciye

Otantik ve Bohem Elbise Konusunda benim yaptıklarımı bilen bir çok kişi olduğunu artık aldığım mesajlar, paylaşımlar ile siz değerli dostlar, güzel kadınlar ve benim biricik müşterilerimden artık sayenizde bilmekteyim. Etnik olarakta Naciye Butik Bozcaada, araştırmalarını etnik desenlerin kabul görmüş çizgileri ile günümüzün trendlerini yakalayan yaklaşımı ile biraraya getirerekten Türkiye’nin güzel kadınlarına bu yaptıklarımı Bozcaada’da sunuyorum. En önemli noktalardan bir tanesi bitmek bilmeyen araştırma ve kendimi geliştirme azmi ile, çok çalışmama ve siz değerli kadınları dinlememe bağlamaktayım.

Siz de eğer bu tarzda giyinmek ve kendinizi güzelleştirmek istiyorsanız, Naciye Butik Bozcaada’nın kolleksiyonuna bakmayı unutmayınız. Benim ile ilgili daha fazla bilgi bilinen mecralar ve ulusal basında da ayrıca bulabilirsiniz.

Yazının Özeti Hakkında

Etnik Ne Demek? Nedir? Yazısının Özeti şunlardan oluşmaktadır:

  • Etnik Ne Demek? Nedir?
  • Ne Etnik Değildir?
  • Karıştırılan Noktalar
  • Etnik Özellikleri Neler Olmalı?
  • Neler Etnik Olur?
  • Etnik Ne Demek, Etnik Bir Tarz Yaratılabilir mi?
  • Etnik Ürünler Nasıl Olmalı?
  • Etnik Konusunda Naciye

Etnik Bilginiz Bol Olsun…

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat