Bozcaada Stili

Bozcaada Düğün Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bozcaada Düğün Resimi

Bozcaada Düğün Mevsimi geldi ve artık kapımızda. Bozcaada’nın enfes doğasını ve muhteşem atmosferini tüm Bozcaada sevdalıları bilir. Bozcaada’da Düğün yapmanın ne kadar güzel olduğunu ve masalsı bir kutlamayı hafızalarda bırakabileceğinizi az çok tahmin ediyorsunuzdur. İşte bu yazımda adada bohem bir evlilik kutlaması düzenleyeceklere tüm bilinmesi gerekenleri anlatıyorum.

Bozcaada Düğün Nedir?

Bozcaada yapılan masalımsı düğünlere Ada Düğünü denilmektedir. Bozcaaada’nı bu özelliğinin bir çok insanı cezbettiği bilinmektedir. Ada düğümünün kendine has, masalsı bir yanı olduğundan ötürü ada düğünleri ayrıca adlandırılmaktadır. Bozcaada sevenler ve yerlileri bunu çok iyi bilir, çünkü Bozcaada’da yapılan düğünlerin yeri ayrı olmaktadır.

Bozcaada Düğünü elbetteki kır düğünü olması ile bir farklılık yaratmıştır. Bunun dışında bu düğünlere bahar veya yaz düğünleri de demekteyiz.

Bozcaada’da Neden Düğün Yapılmalı?

Anıları farklı bir şekide yaşatmak ve güzel bir doğa ortamında unutulmaz dakikalar yaşanmak için Bozcaada’da Düğün yapılması gerektiğine inanıyorum. Bozcaada Düğünlerinin bir diğer güzelliği ise, istanbul gibi şatavatlı, pahalı düğünler için değil, daha doğa dostu bir ortam yaşamak isteyenler için idealdir.

Bozcaada’da Nerede Düğün Yapılır?

Bozcaada benim kanımca üç tipte düğün yapılabilir. Birincisi, kültürümüzün önemli parçası olan halk tipi düğünlerle geleneklerimiz yaşatılabilir. Buradaki en önemli noktası, ada merkezinde erkek traşının yapılması ve daha sonra eşeklerle adanın etrafında Bozcaada Turu yapılmasıdır.

Bunlardan bir diğeri, gene büyük şehirlerin sayfiye yerlerinden göz aşinalığı olduğumuz kır düğünleridir. Kır düğünlerinin atmosferi ve doğa ile iç içe olması en önemli ortamıdır. Bu da Bozcaada’da yapılacak düğün türleri arasındadır.

Son olarak ise, Bozcaada’nın en güzel yanı bohem atmosferi olmasıdır, ve bu ortamının bohem düğünler için adanın eşşiz ve bulunmaz bir ortam sunuyor olmasıdır.

Bozcaada Düğün Yapılacak Mekanlar

Bozcaada’da bir çok farklı mekan düğün düzenlenmesi için uygundur. Belediye ve ilgili yerel kamu kurumlarından izin alınması durumunda, Bozcaada Merkezinde olabilir.

Diğer bir güzel alternatif ise, bir çok bozcaada bağ evlerinde bu düğünlerin yapılabiliyor olmasıdır. Bozcaada Bağ Evlerinin, doğa ile içiçe olması ada misafirlerine tarifi mümkün olmayan bir deneyim sunmaktadır.

Bozcaada Düğünü Nasıl Olmalı?

Bozcaada düğünü tamamen doğa bütünlüğüne uygun, doğal ve bohem olmalıdır. Bundan dolayı, siz de düğününüzü bu şekilde olabileceğinizi düşünüyorsanız. Bozcaada’yı düğün alternatifleri arasına almanız gerekir. Bu arada, süslemeler, ışıklar ve dekorlar için güzel alternatifler düşünüyorsanız, bunları mekan ile konuşarak baştan anlaşmayı ya da bu işi yapan profesyonellerle çalışmayı düşünmenizi tavsiye ederim. Neticesinde, Bozcaada’da bu tip dekor ve eşyaları istediğiniz gibi bulamayabilirsiniz. Hazırlıklı olmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Ada Düğün Konsepti

Ada Düğünü Konseptinin, doğa dostu olmalı ve bohem konsepte uygun olması gerektiğini düşünüyorum. Bundan dolayı, adaya uygun düğün yapmak istiyorsanız, süs, şatafat ve çok fazla doğal gözükmeyecek şeylerden kaçınmanız gerekir. Bunu, gelinliklerinize de yansıtmanız gerekir.

Ada Düğününde Ne Giyilmeli?

Ada Düğüne en uygun olacak kıyafetin Konsept ile Tarzın birbirini tamamlayacağına inandığım Bohem Gelinlik ve Giysilerle olacağını düşünüyorum. Dünyada son dönemde Bohem Gelinlik trendinin çok fazla talep gördüğünü ve yükselen bir ivme yakaladığını ayrıca belirtmek isterim. Bundan dolayıdır ki Bohem Gelinlik hem günümüzün trendini yakalamış, hem de ada konseptine uygun olacaktır.

Bozcaada’ya Özgün Düğün Elbiseleri Nereden Alınır?

Bozcaada’nın Bohem Elbise ve Kadın Kıyafeti üretici Naciye Butik Bozcaada, bohem gelinlikler için de en iyi adres olacaktır. Daha önce adada düzenlenen evliliklere ve etkinliklere el yapımı elbisleri ile hizmet veren Naciye, adanın da bohem gelinlik elbisesi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanınızdır.

Unutmadan eklemek gerekirse, Naciye Butik Bozcaada 10 yılı aşkın sürede Bozcaada’nın ilk kadın elbise, gelinlik ve giyim markası olmayı başararak, Türkiye’nin en ünlü blogger ve sanatçılarının da tercihi olmayı başarmıştır.

Siz de her biri tek ve el işi olan bu kıyafet ve aksesuarları görmeden Bozcaada Düğününüze karar vermeyin benden söylemesi…

Yazının Özeti

  • Bozcaada Düğün Nedir?
  • Neden Düğün Adada Yapılmalı?
  • Adada Nerede Düğün Yapılır?
  • Adada Düğün Yapılacak Mekanlar
  • Ada Düğünü Nasıl Olmalı?
  • Ada Düğün Konsepti
  • Ada Düğününde Ne Giyilmeli?
  • Adaya Özgün Düğün Elbiseleri Nereden Alınır?

Güzel Düğünler…

Call Now ButtonHemen Ara