Bohem Giyim, Bozcaada Stili

Bohem Gelinlik Modelleri Nasıl Olur? Bohem Gelinlik Ne Demek?

Bohem Gelinlik Modelleri

Bohem Gelinlik Modelleri son dönemde ne kadar revaçta olduğun hepimiz biliyoruz. Özel Bohem Elbisenin üreticisinin Türkiye’de en iyi üreticisi olarak, size bugün Bohem Gelinliği anlatacağım. Bohem Elbiselere gönülümü veren biri olarak, bu yazımda sizlere, Bohem Düğün Elbise ile çok fazla soru aldığım için sizlere bu konuda neler bilinmesi gerektiğini paylaşacağım.

Bohem Gelinlik Modelleri

Bohem Gelinlik Modelleri konusuna geçmeden hemen önce, Bohem’in kelime anlamının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bunu hatırlarsanız sizlerle daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Bohemi bu anlamda sizlere detaylı anlatıyor olsam da, bohemin yanyana olduğu ve birçok anlamda biraraya geldiği boho, bohochic, boho stil, gibi kelime anlamları ile yanyana kullanılan bohem, rustik, hippi, rustik ve vintage tarzlar ile yanyana kullanılmaktadır.

Bohem Gelinlik Nedir? Bohem Gelinlik Ne Demek?

Bohem Gelinlik Modelleri ile Kadın, Özgür Ruhlu Gelin olmuş halidir. Hal böyle olunca, Bohem Kadının tercihi de Bohem Gelinlikten yana olmaktadır. İçinde sadelikten ödün vermeden rahat ve doğallayı koruyabilen ve hayat tarzındaki salaşlığı koruyarak çabasız güzellik olarak gelinliğe yansıtan modellere Bohem Gelinlik denir. Bohem Gelinlikler özgürlüklerinden taviz vermeden, doğa ile dost kavramı bir arada tuturak modaya da ayak uydurmayı bilen kadının tarzıdır.

Bohem Gelinlik Giyen Bozcaada Düğününe Hazırlanan Kadın Resimi
Bohem Gelinliğini Giyen Kadın

Salaş gelinlik olarakta adlandırabilecek bu gelinliklerin en önemli özelliği düz kesim tarza sahip olmaları ve yalın kesim biçimi ile duruşunu gösteren bir modeldir. Kabarık motiflerin pek kullanılmaktan kaçınıldığı, hareket sağlamak için etnik ögelere vurgu yapılan, simetrik etekler, fırfırlar, volanlar, püsküller ile hareketlendirilmiş ve süslemelerde abartıya kaçılmayan modeller olarak gözüme çarpmaktadır.

Etnik çizgiler ve geometrik desenler, bohem tarzda dikilen avangart gelinliklerin belirgin özellikleridir. Tamamı ya da bir kısmı transparan modeller de boho tarz gelinliklerde karşımıza çıkar. Bohem gelinliklerde sıkça gördüğümüz ince kumaşlar yani ipek, şifon, tül ve dantelin hafif yapısı, gelinlikte tiril tiril bir etki yaratır.  Burada Otantik Giyimin bir çok atıfını ayrıca görmekteyiz.

Bohem Düğün Neden Moda Oldu?

Abartı ve şatafatı Bohem Gelinliklerde bulamadığın gibi Bohem Düğünlerde de bulamazsın. Şehirin sıkıcı hayatından bunalan, yapaylığının ve bayalığının bizi monotonlaştırdığı bugünlerde, özellikle jet sosyetin doğallığa dönüş içerisinde olması ve dünyada bir çok ünlünün bu doğaya dönüş ve sadelik akımını Bohem Düğünlerle başlatıyor olması bu furyayı tetikleyen ana neden oldu.

Buna takiben, aynı tekdüzelikten ve kapitalizmin dayatmacı düzeninden sıkılarak kendine bir arayış sağlayan beyaz yaka da aynı şekilde doğa dönüş özelimini düzenlediği gösterişten uzak, sade düğünlerle göstermeye başladı. Bu ve bunun gibi insanın tekrar kendine özüne dönüyor olması ile birlikte Bohem Düğünlerin artmasına ve bir trend haline gelmesine neden oldu. Bugün bunun toplumuzudaki yansımalarını ise, şehirden uzak veya Bozcaada gibi yerlerde daha hayattan kendini soyutlamış adalarda oldukça fazla bir şekilde görmekteyiz.

Bohem Düğün Elbisesi Nasıl Olmalı?

Kısa Bohem Gelinliğini Naciye Butik Bozcaada’da deneyen kadın

Doğanın genel prensibi olan, sadeliği ön plana koyan ve allı pullu olmayan gelinlik elbiseleri konseptini kısaca taşımış olmasıdır. Bunları yukarıda kabaca açıklamış olsak da gelin şimdi Bohem Düğün Elbisesinin nasıl olması gerektiğinin ipuçlarına sırası ile bakalım:

İpucu 1:

Kolları, yakaları, etek boyları ve omuzlarında kullanılan volanlar bohem gelinliğin önemli özelliklerinden bir tanesidir. Bu tip detaylar gelinliğe masalımsı bir hava katar.

İpucu 2:

Etek katları yerine genellikle kollardan, omuzlardan ya da üst gövdeden inen püsküller, mitolojik bir görünüm ile bizleri doğallığın yaşandığı eski devirlere alır ve götürür.

İpucu 3:

Dantel Kumaş, Şifon Örme, Uzun kollu kumaş kullanılarak tasarlanmış, sade ve düz kesimlerin göze çarptığı retro desenler ise, 70’li yılların tarzına bize götürmektedir. Ayrıca bu tarz örgülerin çiçeksel bir havaya sahip olması ise bize hippi gelin olarakta karşımıza çıkmaktadır.

İpucu 4:

Arkasının uzun önünün kısa olması ise, asimetrik bir hava yaratması ile birlikte, doğanın içinde yer alan düzensizliği de vurguladığından, doğaya dönüşe güzel bir vurgu yapmaktadır.

İpucu 5:

Topuğu fazla yüksek olmayan ayakkabılar ile kadının yaradılış doğasına dönüyor olması ise sadeliğe yapılmış ayrı bir atıftır. Bu vurgu gelinliğin altına sandalet ya da çıplak ayak gibi marjinal bir son ile de göze çarpabilmektedir.

Yalın Bohem Gelinlik Tarzı

İpucu 6:

Beli açıkta bırakan iki parçalı modeller de bohem tarza ayrı bir atıf yaratmaktadır. Bu şekilde, sadelik kendini kesintili bir ara ile vurgulayarak arkası uzun önü kısa elbiselerde olduğu gibi, doğanın dengesiz dengesine özlem olarak yerini alır.

İpucu 7:

Gösterişten ne kadar uzak durduğunu Bohem Gelinliklerde belirtsekte, doğanın içerisindeki iniş çıkışların olması gelinliğe de yansıması kaçınılamazdı. Derin yırtmaçlar, sırt dekolteleri ya da sınırları zorlayan göğüs dekolteleri ise, Bohem Gelinliklerde çokça rastlanan bir akımı ortaya koymaktadır.

İpucu 8:

Minimalizmin tekrar vücut bulduğu şu günlerde ise, bu sade çizgiler ile bohem gelinliklere de havasını katmaktadır. Minimalizm ile yaratılan bu arınmışlık aslında gelinliğin sembolu olan duruluğa da doğadan elbiseye taşımaktadır.

Bohem Gelinlik Modelleri Neler?

70'li Yılların Retro Bohem Gelinliğini Modern Bozcaada Tarzı ile kombinleyen kadın
Retro Bohem Gelinlik Giyen Kadın

Bohem Gelinlik Modelleri arasında olmazsa olmaz bir çok model sıralayabiliriz. En önemlilerinden bahsedecek olursak şunlar hemen gözümüze çarpmaktadır.

 • Sade Bohem Gelinlik
 • Hakim Yaka Bohem Gelinlik
 • Bohem Nikah Elbisesi
 • Püsküllü Örgü Gelinlik
 • V Yaka Bohem Gelinlik
 • Uzun Kollu Bohem Gelinlik
 • Derin V Yaka Boho Gelinlik
 • Bohem Düz Gelinlik
 • Dantelli Bohem Gelinlik
 • Püsküllü Gelinlik
 • Bohem Şifon Gelinlik
 • Örgü Gelinlik Modeli
 • Kayık Yaka Bohem Elbise
 • Tül Bohem Gelinlik
 • Askılı Sade Gelinlik
 • Vintage Gelinlik
 • Hippi Tarzı Gelinlik
 • Derin V Yakalı Helenistik Gelinlik

Bohem Düğün Elbisesi Nereden Alınır?

Naciye Butik Bozcaada Bohem Düğün Elbise Modelleri

Bohem Düğün Elbisesi alırken önemli olan detay üreticisi Bohem Elbisenin özünden ve duygusundan ne kadar anlamaktadır. Bohem Elbise konusunda ne kadar bilgi ve donanıma sahiptir olduğuna bakılması gerekmektedir. Çünkü burada sadece bir gelinlik değil, bohem elbise kültürünü yansıtan bir yaşam biçimini taşıyan kültürü de kendisi ile birlikte almaktasınız. İşte bu yüzdendir ki, Naciye Butik Bozcaada olarak, Bohem Elbiseyi Türkiye’de en iyi şekilde anlayan ve gerektiği değeri veren bir hayat biçimini kolleksiyonlarıma taşımaktayım. Bohem ve Otantik Elbiseyi layıkı ile 10 yılı aşkın süredir büyük bir zevk ile kumaş, aksesuar seçiminden, desen ve dikimine kadar uçtan uca yapmaktayım.

Bohem Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bundan dolayı, Bohem Gelinlik alacak olan siz değerli kadınlara en mutlu günlerinde giyecekleri gelinlikleri için şunları sormalarını rica ediyorum:

 • Bohem Gelinlik üreticisi Bohem Elbiseleri ne kadar tanıyor? Gelinlik dışında hiç Bohem Elbise üretiyor mu? Üretiyor ise, kaç farklı çeşidi ve kombini var?
 • Sadece sahip olduğu çeşidi değil derinliği ne kadar? Ne kadar süreden beri, Bohem Elbise ve Bohem Gelinlik üretmekte? Tecrübesini iyi araştırınız. Eski Gelinlik üreticisi Bohem Gelinlikte iyi olduğu anlamına gelmemektedir.
 • Bohem Gelinlik olarak elbiseyi üretirken nasıl bir yol izliyor? Bohem Elbise için üretim yolu nedir? Hangi malzemeleri kullanıyor, kullandığı malzemeler bohem gelinlik konseptine uygun olarak doğal mı?

Şayet bu sorular asgari düzeyde sorulduğu ve tatmin edici cevaplar alındığı durumda, Bohem Düğün Elbisesini temin etmenizin daha sağlıklı bir karar olacağına inanıyorum. Elbetteki son karar sizin siz değerli kadınlar…

Bozcaada Bohem Düğün Elbiseleri Hakkında

Son söz olarak, Bozcaada’nın Bohem Düğünler için Türkiye’de en iyi adres olduğuna inanıyorum. Bohem Düğününüze karar vermeden önce mutlaka Bozcaada’daki bağ evleri ve kır düğünü yapabileceğiniz farklı mekanlara bakmanızı tavsiye ederim. Bu doğrultuda, Bozcaada’nın en eski Bohem Elbise üreticisi olarak sizlere bir çok farklı modelde Bohem Düğün Elbisesi hazırladığımı ve bir çok aksesuarı ile sizi beklediğini belirtmek isterim. Siz siz olun, Bozcaada düğününüze karar vermeden önce, Naciye Butiğe uğramayı ihmal etmeyin.

Şimdiden Allah bir yastıkta kocatsın…

Yazının Özeti Hakkında

Bu Yazımda sizlere Bohem Düğün Elbise Modelleri konularını aşağıdaki başlıklar ile aktarmaya çalışıyorum:

 • Bohem Gelinlik Nedir? Bohem Gelinlik Ne Demek?
 • Bohem Düğün Neden Moda Oldu?
 • Bohem Düğün Elbisesi Nasıl Olmalı?
 • Bohem Gelinlik Modelleri Neler?
 • Bohem Düğün Elbisesi Nereden Alınır?
 • Bohem Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Bozcaada Bohem Düğün Elbiseleri Hakkında

Keyifli Okumalar…

Call Now ButtonHemen Ara