Bohem Giyim, Bozcaada Stili

Bohem Ne Demek? Nasıl Bohem Olunur?

Bohem Ne Demek Bohem Nedir Sorusunu anlatan Etnik Kimano ve Bohem Elbise giyen Bohem Bozcaada Kadını Kameraya Manalı bakıyor

Bohem Ne Demek?

Bohem Ne Demek? konusu son günlerde bana çokça sorulur oldu. Bende bu konuya açıklık getirmek istedim. Bohem Nedir? Nasıl Bohem Olunur? ya da Bohem sonradan olunur mu? şeklinde bazı sorulara açıklık vererek, yanıtlamak istiyorum.

Bohem Yaşam Nedir?

Öncelikle Bohem Ne Demek? olduğunu anlamak için öncelikle kelime tanımına bakmanın yararlı olduğunu düşünüyorum. Çingenelerin göçebe ve başıboş yaşamlarına benzer biçimde günü gününe, tasasız, derbeder bir yaşayışı olan (kimse, genellikle sanat ve yazın çevresinden kimse ya da topluluk).

Kelimenin kökeni Fransızca bohéme kelimesinden ”çingene, berduş ve sanatçı” anlamına gelen kelime, 1900’lu yılların başında dilimize geçmiştir. Bohem kelime anlamının yanı sıra, kaygıdan arınmış hayatın anlamını sanat ve sanatsal yaşam tarzı ile tamamlamak ve hayat gayesi bu şekilde olan kişilere denir. Bohemliği salt olarak ilk ele alan eser ise yazar Henry Murger tarafından kaleme alınmış olan ”La Boheme” adlı romandır. Aynı kelimenin Türk Dil Kurumu sözlük anlamına bakıldığında, ”derbeder bir yaşayışı, yarınını düşünmeden günü gününe tasasız yaşayışı olan kimse ya da topluluk”  anlamına gelmektedir.

Nasıl Bohem Olunur güzel açıklayan bir resim Bozcaada Göztepe semalarında Otantik Elbise ev Etnik Şalvarı ile Bozcaada Günbatımını izleyen Blogger Kadın

Bohem Yaşam Tarzı Nedir?

Bohem yaşam tarzı kısaca evet vardır. Bohem kişi günübirlik yaşar; genel anlamda finansal açıdan sürünme durumundadır. Popüler olamayan sanatçılar isteyerek ya da mecburen bohemdirler. Bohem yaşam tarzı 1900’lu yılların başında Fransız’dan başlayarak Avrupa’ya adım adım yayılmıştır. Daha çok kendini, kültürel uygunluğu ve tatil ağırlıklı yaşam tarzı ile İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Malta gibi ülkelerde kendini göstermiş olup burada yaşayan küçük kasaba sanatçıları, heykeltraş, ressam, figüran, tiyatroçu ve opera sanatçıları arasında kendini göstermeye devam etmiştir. Dilsel olarakta kullanımı mevcut olup; temsil ettiği kavram aslında sanat tarihi kadar eskidir. Dolayısı ile, popüler olamayan sanatçılar isteyerek ya da mecburen bohemdirler. Bunu şöyle de açıklayabiliriz, yeteneklerini kullanacak imkânları bulamamış, düzensiz, savruk yaşayan ressam, aktör, müzisyen vb. entelektüeleri işaret etmek için kullanılan bir terim. Bohem Yaşam ile Etnik kelimleri arasında bir yakınsama söz konusu ise, farklı anlamları vardır.

1900’lu yıllarda çingenelere gönderme yapmak için kullanılan kelime, sanat çevrelerinin bunu bir rahat ve tasasız yaşam tarzı sahiplenişi ile anlam ve bakış açısı tamamen değişmiştir. Henry Murger tarafından yazılan ”La Boheme” romanının boheminin eski anlamına bakış açısının değişmesine ve sanat çevrelerinin bu yaşam tarzısını benimsemesine neden olmuştur.

Nasıl Bohem Olunur?

Bu soru aslında cevaplanması bir o kadar zor bir o kadar da kolay bir sorudur. Bohem doğmak pek mümkün olmayacağı gibi, zorlama ile de bohem olunamaktadır. Bohem olabilmek için sadece koyvermiş olmakta yeterli değildir. Yani zorlama bohem olunmaz ama bohem de doğulmamaktadır. Otantik ve Bohem kelimleri sık sık birbiri ile karıştırılasa da, Bohem ile Otantik olmak arasında da ayrıca önemli farklar vardır.

Otantik ve Bohem kelimleri sık sık birbiri ile karıştırılasa da, Bohem ile Otantik olmak arasında da ayrıca önemli farklar vardır. Bu Otantik Tarz içinde bu şekilde olduğu söylenebilir.

Peki bu kadar basit gibi gözükse de, bugün günümüzde popülerlik kazanan ve bir çok kişi tarafından özenilen bohem yaşam tarzı nedir? Öncelikle Bohem Yaşam tarzına sahip olabilmek için, bohemin kelime halini anlamak ile başlar. Dolayısı ile, sanat yapmasan bile, sanata dokunmuş olmak, maddiyat değil, ruha ilişkin değer katan şeylere ve aktivetelere odaklanmaktan geçer. Ancak bunları özümsemiş ve manevi olarak belli bir doygunlağa gelen insanlar finansal kaygılarından kendilerini arındıraraktan, yarınını düşünmeden günü gününe tasasız yaşayışı olan bir yaşam tarzını benimseyebilmeye başladıysan, bohem olmaya başlayabilmişssindir. Bohem Tarza sahip olabilmek için öncelikle Bohem Elbise Tarzını anlamanızı şahsen öneririm.

Bohem Yaşam Tarzını Benimseyen Hippilerin Bozcaada'da kullandıkları ve bir yaşam tarzını yansıtan Mavi renkli Volswagen marka Van

Eskine Bugüne Bohem

Bohem yaşam 1950 yıllarında daha çok edebiyatçıların yaşadığı hayatlarla ortaya çıkmış salaş ve anın yaşandığı hayat tarzı durumundayken, daha sonralar da anlam kaybına uğrayan çoğu tanım yada kelime gibi değişmiştir.  Günümüz de ise bohem yeni bir anlam edindi. Bohem denince şu ya da bu nedenle burjuva durumunda olan saygınlık ölçütlerine uyum sağlamayan insanlar akla geliyor artık. Bu ayrıca, farklı şekilde de diğer platformlarımızda da bizden bahsettirmektedir.

Bohem havasını Bozcaada sokaklarında bulabileceğinizi inanıyorum. Neden Bozcaada? diyerek aslında ben de kısaca Bohem Bozcaada’da ne bulduğumu size kısaca anlatmaya çalıştım.

Özet

  • Bohem Ne Demek?
  • Bohemin Kelime Anlamı Nedir?
  • Bohem Yaşam Nedir?
  • Nasıl Bohem Olunur?
  • Eskinde Bugüne Bohem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonHemen Ara