Bohem Giyim, Bozcaada Stili

Bozcaadayı Neden Seçtiğimi Açıklıyorum…

Bozcaada Deniz Kenarı Sonbahar ayında Bozcaada Plajı Fotoğrafı

Bu yazımda sizlere Neden Bozcaada’da yaşamaya karar verdiğime ve Bozcaada’nın hayatıma nasıl girdiğini anlatacağım. Bir hayalin peşinden gittim ve bunu gerçekleştirdiğim bu yazımda sizlere adanın gönlümdeki yerine değineceğim.

Bozcaada Öncesi

Ada hayatıma bundan 15 yıl öncesinde Asos’ta dükkanımı işletirken girdi. O dönem Kuzey Ege’nin incilerinden Berhamkale Tepesinde küçük bir el işi ve etnik aksesuar dükkanı vardı Naciyenin. Aslında oradaki hayatından gayet memnundu. O dönem de otantik giyime ilgisi vardı. Oturmuş kaliteli bir kitlesi ve etrafında sürekli çevreleyen insanların olduğu samimi bir kominitesi vardı. Türkiye’nin keşfedilmemiş yerlerine giderek ilk olmayı tercih eden ve bir şeyleri farklı yapmayı yeğleyen bir anlayışı vardı. Bu yüzden, Behramkalede geçirdiği yıllarla bölgenin bilinirliliği ile artık bir şeyleri farklı yapmak istiyordu. Peki bu ne olmalıydı?

Neden Bozcaada?

Gelen ziyaretçilerden ve Assos severlerden, Bozcaada’yı sık sık duymaktaydı. Gel zaman git zaman gelenlerin Naciye’ye adadan bahsetmeleri onun kulağının ada ile ilgili daha da kabarttı. Uzun süreden beri yaşadığı Kuzey Ege’de Bozcaada’nın ne kadar güzel olduğunu duymak yerine, 1.gözden kendi gidip keşfeşmeyi görmeyi tercih etti. Öyle de oldu da. Geliş nedeni çok masumdu sadece turistik günü birlik bir ziyaretti, herkesin yaptığı gibi.

tenedos bozcaada günbatımındaki rüzgar gülü ve deniz feneri resimi
Bozcaada’nın kendine has olan duruşunu yansıtan bir resim

Tenedos’u farklı yapan

Fakat geldiğinde, şunu farketti adanın büyülü bir havası vardı. Bunu abartmak için söylemiyorum. Çünkü hiç dokunulmamış olması ve az kişinin sımsıkı dostluklarla hala yaşıyor olması adanın havasını farklı yapıyordu. Samimiyetti aslında bu. Yoksa, görsel açıdan güzel olması sadece yeterli değildi. Güzel memleketimizin birçok köşesinde bunlar bulunabilirdi, bunu da biliyordu. İnsanıydı farklı yapan, insanın ta kendisi. Gün Batımı Polente‘nin bile ayrı havası vardı. Bunun bende güzel bir etkisi vardır.

Bozcaada Rum Mahallesi Sokak Arası Akşam Üstüne hazırlanan Restaurantlar
Bozcaada Atmosferi’ni yaşayarak ancak anlayabilirsiniz

O yıllarda Bozcaada’yı farklı yapan bir özelliği daha vardı. Bozcaada’da bohem bir hava hakimdi. Sadece yaşanların değil, gelen ziyaretçilerinde farklı olmasıydı. İnsana değer veren, doğa dostu, insanlara saygılı olması idi. Bu da onun kalbinin kazanmasına yetmişti. İşte bunlar, ada geçirdiği zaman içinde onun farkına kısa sürede vardığı ve Neden Bozcaada’nın farklı olduğunu anlamasına yetmişti. Belki bundadır ki, benim de favorim olan Bozcaada Caz Festivali için en uygun noktalardan biri olmayı başarmıştır.

Karar Verme Süreci

Bu güzelliklerin içinde ne yapması gerekyordu? Buna karar vermesi oldukça zordu. Çünkü işini tutku ile yaptığı Behramkale vardı bir kere hayatında. Bu yüzden, biraz daha kalarak, günlük yaşama dokunmayı tercih etti. İnsanlarla sohbet etmeyi, adanın yerlileri ile kaynaşmayı, sıcak sohbetler ile gerçek ada havasını solumayı istedi. Bunun için daha fazla zamana ihtiyacı vardı. Bundan dolayı, ziyaretini günü birlik ziyaretten bir günlük ziyarete uzatmayı tercih etti. İnsanlarla sıcak kahve etrafında yapılan sohbetler, bir çayda bizle iç yaklaşımları ve akşama mutlaka bana uğrayın davetleri ile adanın büyüsü kalbini de kazanmaya başlamıştı. İşte tam bu noktada, kafası karışmaya başlamıştı. Belki de, Bozcaada’nın otantik bir havasının olmasının da bir o kadar etkisi vardı.

İlk Bozcaada Ziyareti

İlk başta her ziyarette olduğu gibi, kısa süreli bir hevesttir dedi ve kendini telkin etti. Aslında öyle olmadığını kısa sürede anladı. Çünkü bu sıcaklık kolay bulunur cinsten bir şey değildi. Siz de bu blog yazımı okurken adaya ilk kez mi gelirken karşılaştınız, ya da daha önce geldiniz mi? Ve Bozcaada’ya yerleşen bir kadının hikayesini mi merak ettiniz, bilemem ama adaya geldiğinizde beni anlayacağınızı ya da geldiyseniz ne demek istediğimi gayet iyi anlayarak bana hak vereceğinizi ümit ediyorum.

Bozcaada akşam arasında sokak arası resmi
Bozcaada’nın büyüsüne kapılmamak elde değil

Bozcaada Büyüsü

Kendini bu büyüden kurtarmayı denedi, hatta kendisi ile yüzleştiği şu soruları da sordu. Ben burada ne yapıyorum? Harcadığım zamanı iyi mi değerlendiriyorum? Yoksa, zamanın içinde kendimi bıraktım mı? Naciye hayat dolu bir kadın olduğu için, bazı şeylerde zamanın akışına bırakması gerektiğini anladı. Yüreği de ona bunu söyledi. Çünkü o biliyordu ki, tutkularını takip ediyordu bir kere. Adayı yeni anladığını ve aslında adalı olmanın kendini farklı bir duyguya ittiğini biliyordu. O da bunu çok iyi algılamıştı. Belli ki rüyasında istediği şeyler, tutkularını takip edince gerçek olmaya başlamıştı. Ayrıca, Bozcaada’da düzenlenen etkinlikler adaya ayrı bir hava katmaktadır. Bunlarda Adidas Bozcaada Spor Etkinliği sporseverlerin önem verdiği etkinlikler arasındadır.

İşte bu yüzden, Bozcaada’da kalmayı tercih etmişti. Bir de adanın diğer farklı yanlarının oluşuydu. Kendi yakalamaya çalıştığı çizgiye çok güzel hitap ediyordu. Adanın Türk, Rum gibi çok kültürlü oluşu ve farklı zevklerinin olmasının onu ayrıca ikna eden nedenler arasındaydı. Çünkü biliyordu ki, gerçek dostluklar ve farklı kültürlerin ve anlayışların bir arada olduğu bir yaklaşım, onunda yaşam biçimine uygundu. Ona bir zenginlik katacaktı. 21 günlük ziyareti bırakıp, daimi ziyaretçi olmayı burakıp yani yerleşmeye karar verdi. Bohem Elbise Giyimi Konusunda kendisi çalışmaya karar verdi. Bunların arasında son dönemde meşhur olan Bohem Gelinlik Modellerinden de bahsedebiliriz.

Bozcaada’da Konaklama

Yerleşim fikirini planlamak için kendine uygun olanı yapmalıydı. Adada, eskimiş ve yok olmaya yüz tutmuş bir ada evini kazandırmalıydı tekrar hayata. Bunun için planlarını hayata geçirmek istediği ve bugün Naciye Butik Bozcaada olan eski bir Rum evini tercih etti. Bugün bu pek bir sempatik olan bu yerinde, 10 yılı aşkın süredir ziyaretçilerine ve ada severlere mutlukla hizmet vermeyi amaç edindiğinden, tutkusunu hayata geçirmektedir. Sizleri de bu yazımı okuduğunuza göre, aramızda görmeyi ve Bozcaada ziyaretinizde bir kahvemi içmeye gelmenizi bekliyorum.

(2) Comments

  1. çok teşekkür ederim Kadercim. Elbette bekleriz bu yaz mutlaka.
    Sevgilerle,

  2. Kader ELVEREN says:

    Adaya yerleşmek için harika sebepleri varmış Naciye Hanımın…Kutlarım kendisini müsait bir zamanda bir kahvesini içmeyi dilerim. Sevgiler….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat