Bohem Giyim, Hediyelik Eşya

El Yapımı Elbise Nedir? Nasıl Olmalı?

El Yapımı Elbiseye gönül veren kadın Bozcaada Polente Gün Batımında ada üzerinde elinde etnik kıyafetler ile yürüyor.

El Yapımı Elbise Nedir? Nasıl Olur? Ne Demek? sorularını son dönemde çokça aldığımdan dolayı, bu konuya açıklık getirmek istedim. El Yapımı Kıyafetlerin son dönemde ne kadar değerli olduğunu ve bunun kadının elinden çıkmasının aslında ne kadar değer kattığını size anlatmak istiyorum. Bir de, El İşi Giyimin yolculuğuna çıkararak sizi, Naciye Tarzı ile nasıl yaptığımı aktarmak istiyorum.

El Yapımı Elbise Nasıl Olmuş?

El Yapımı Nedir? El Emeği Ne Anlama Gelir?

Elle yapılan işe harcanan emek anlamına gelen, El Emeğinin tanımı olarak geçmektedir. Elle yapılan işe harcanan emek, elle yapılan çalışmanın karşılığı olarak kullanılmaktadır. Bir işin özellikle el yordamıyla yapılması nedeniyle sıkça kullanılan bir deyim olarak işin çok değerli olduğunu anlatmaktadır.

El Emeği, tamamen el emeği ile üretilen ürün veya çalışmanın karşılığı anlamına gelmektedir. El Yapımı ise, elle yapılan çalışmanın karşılığı anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, el işi giysinin öneminin farkına varmak ve buna göre kıymet bilmek gerekir.

El Yapımı Elbise Nedir, Ne Demek?

El Yapımının kültürümüzde çok önemli olduğunu biliyoruz. Annelerimizin büyük emekleri sonucu tamamen ellerinden çıkan giysilerin alın teri ile yapılmasının Anadolu kültüründe manevi bir değeri olduğunun farkındayız. El İşi Elbiseler için de bu şekildedir. Bu Bohem Elbiseler için de aynı şekilde geçerlidir. Benzer şekilde Bohem Gelinlik Modelleri içinde El Yapımı Elbise Tekniği geçerlidir.

Elle yapılan ve elbise için harcanan emeğe el yapımı elbise denilmektedir. Burada önemli olan, üretim süresi boyunca otomatik makina üretiminden kaçılıyor olmasıdır. Bu süreçte, tamamında olmasa bile, fitil, dikiş ve kenarlarda, dikiş makinaları kullanılması el yapımı özelliğini bozmamaktadır. Çünkü burada önemli olan, çıkacak olan elbisenin el emeği göz nuru olurken, aynı zamanda dayanıklı olması da esastır.

El İşi Nasıl Yapılır?

El İşi Yapmak için öncelikle yapılacak son ürün olan elbise hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Yani hayalinizi kullanarak, çıkacak ürünü bilmeniz gerekmektedir. Bunu bir yanda tutarken, kullanılacak kumaş, ve desenleri belirlemeniz gerekmektedir. Burada, otantik Anadolu kumaşlarını ve dokularını bilerek, kullanmak faydalı olacaktır.

Tabii, burada önemli olan aynı zamanda, renk ve desen uyumunun sağlandığının farkında olunmasıdır. Belki bu noktada, biraz araştırmanın ve trendleri takip etmek gerecektir. Trendler önem oynamaktadır çünkü biliyoruz ki modada,her yıl trendler değişmekte ve elbisede bunları düzenli olarak yakalayarak sunmak gerekmektedir.

El İşini yaparken dikkat ve detay diğer önemli unsurları oluşturmak için gerekli olmaktadır. Bu da beraberinde ciddi zaman ve efor yatırımı gerekmektedir. Elişi Takı da aynı şekilde yapılmaktadır. Özellikle, uzun süre aynı yere bakmak, sürekli odaklanmak, hata yapmamak gerekliliğini de unutmayalım.

El Yapımı Elbise Nasıl Yapılır?

El İşi Elbise Nasıl Yapılır?

El İşi Elbisenin Yapılabilmesi için bazı aşamaları bulunmaktadır. Naciye Butik Bozcaada Instagram hesabından beni takip edenler bilir, daha önce bunun yapım aşamalarını hesabımdan görsel ve yazılı olarak tüm detaylar ile paylaşmıştım. Bunun için Instagram hesabımdaki ”Yolculuk” kısımına bakarak, El Yapımı Elbisenin Yolculuğunun tüm detaylarına bakabilirler. El işlerinin, bu arada hediyelik eşya için çok uygun olduğunu söyleyebilirim. El Yapımı Elbise şu aşamalardan geçilerek yapılır:

  • Kumaş Seçimi
  • El Yapımı Elbise Dikimi
  • Süsleme
  • El Yapımı Elbisenin Sunumu

Kumaş Seçimi

El İşi Elbisenin Seçimi kritik rol oynamaktadır. Bunun için biraz göz sahibi olmak (zamanla işin olunduğunda vallahi de oluyor), biraz da moda endüstrisinde son gelişmelerin farkında olmak gerekiyor. Piyasa olan otantik kumaşları da bilmek ve bunu bulabilmek bu işin esas sırrını oluşturuyor. İşte ben kumaş ve aksesuarı araştırmayı ve özgün kumaşları Türkiye’nin bir çok yöresinden keşfetmeyi seviyor. Kişisel olarak, buna gerçekten önemli bir zaman ayırıyorum.

Kumaşlar, Naciye tarafından Anadolu’nun en iyi noktalarından özenle seçilir. Ve yılların verdiği renk, aksesuar dengesi açısından kombinlenir.

El Yapımı Elbise Dikimi

Elbise Dikimi, tecrübenin konuştuğu noktalardan biridir. Bu güzel bir dikkat ve aynı zamanda, efor gerektirmektedir. Elbette, dikim için sadece örgü ve iğne değil aynı zamanda usta derecede, dikiş makinası kullanımı bilmek gerekmektedir.

Özenle seçilen Anadolu kumaşları, Naciye dokunuşu ile adeta el emeği göz nuru olarak tek tek işlenir.

Süsleme

El Emeği Elbiselerin Süslemesi de dikişi ve seçimi kadar bir o kadar zahmetli. Elbiselerimi süsleyebilmek için, Çanakkale Kaneviçeleri ile aslına uygun olarak bezemekteyim. Malum günümüzde iğne oynasını bulabilmek pek kolay olmuyor. Bunun için, epey zaman ayırarak köyleri ve nenelerimizi ziyaret ederek, sandıkları açtırtığım bile oluyor. Bunu çünkü aslına uygun otantik giyimi sunabilmek için siz değerli müşterilerime sevgi ile hazırlıyorum.

Zevk ile seçilen tutku örülen kumaşlar, Naciye dokunuşu ile tatlış, aslına uygun oyalar ve eşsiz uyumu ile süslenerek kombinlenir. İşte bu da tutkumun sonucu, benim katma değerim diye düşünüyorum.

El Yapımı Elbisenin Sunumu

Elbette Elbisenin Sunumu. Bu kadar özenle seçilen kumaşlarla birlikte sevgimi ve tüm emeğimi katarak örgü ve dikiş aşamasından sonra, aslına uygun olarak süslüyorum. En son olarakta en güzel şekilde Bozcaada’mızdaki dükkanımızda güzel bir şekilde sunuyorum. Müşterilerimizle birlikte fotoğraflıyorum.

El Emeği ile üretilen her bir elbisenin üretimi ortalama 4 – 5 gün sürmektedir. Güzel olan tarafı aslına uygun orjinal olarak sadece bir tane hazırlanmaktadır. Bu da kişiye özel yapmaktadır. Böylece her bir parça kişiye özeldir. Sizi farklı kılan ve güzelleştiren de budur. Bozcaada gibi bir yerde de olunca, daha ne kadar özel hissedebilir ki insan?

El İşini Nasıl Yaparım?

Sanırım yukarıda anlattığım aşamalardan sonra, siz de az çok nasıl yapılacağını anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Eğer aklınıza takılan bir konu var ise, beni sosyal medya hesaplarımından takip ederek, nasıl yapıldığını daha da iyi anlayabilirsiniz. Bunlar işin sırrı değil, işin emek kısmı, bu da bence işin en keyifli ve güzel kısmı. Hadi kadınları sıra sizde…

Tüm bunları aynı zamanda Bozcaada Caz Severler ve Spor Tutkunlarına bu elbiseleri severek sunuyorum.

Yazının Özeti

Bu yazımda, sizlere şu konulardan bahsetmek istiyorum:

  • El Yapımı Nedir? El Emeği Ne Anlama Gelir?
  • El Yapımı Elbise Nedir, Ne Demek?
  • El İşi Nasıl Yapılır?
  • El Yapımı Elbise Aşamaları
  • El İşini Nasıl Yaparım?

Keyifli Okumalar…

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat