Bohem Giyim, Bozcaada Stili

Otantik Ne Demek? Otantik Nedir?

Otantik Ne Demek Otantik Nediri Bozcaada'da anlatan en güzel resim Blogger kadın Bozcaada Kadının olduğu sokaklarda Otantik Elbiselerle Yüzü Gülüyor

Otantik Ne Demek? sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağım. Böylece, Otantik ile ilgili Bilinmesi Gerekenleri öğrenmiş olacaksınız. Son dönemde, bu konu önüme çokça geldiği için sizlerle paylaşarak bilgilendiriyor olacağım. Böylece, sadece otantik ne olduğunu anlamayacaksınız aynı zamanda, bohem’den farkını da anlayacağınıza inanıyorum. Hadi gelin şimdi konuya detaylıca bakalım.

Otantik Ne Demek? Otantik Nedir?

Türk Dil Kurumu sözlüğü anlamına göre, eskiden beri mevcut olan özelliklerini taşıyan sıfat anlamına gelen kelime, geçmişin izlerin günümüze bozulmadan taşıyan eşya ve nesne tasvirini de yapmaktadır. Aynı zamanda, gerçek olan, gerçeğe veya aslına dayanan, orijinal, mevsuk anlamına da gelmektedir. Halk arasında mistik, Anadolu izleri taşıyan, yerel ve yöresel tadları barındıran şeklinde de tasvir edilmektedir.

Otantik Ne Demek diye sorduğumuzda, kelimenin orjinal kökeni bir çok kelime de görüldüğü gibi, Fransızca’dan gelmektedir. En sade hali ile otantik, asıl, esas ve doğru anlamına gelmektedir. Ayrıca, bu kelimenin kendisi Anadolu izleri ve doğu izlerini çağrıştırmaktadır. Otantik Giyim içinde aynı anlamı yüklemektedir.

otantik ne demek anlatan otantik ortamda yürüyen sırtı dönük otantik kadın sırt çantasında naciye bozcaada logosu taşıyor
Otantik Ortamda Bulunan Bozcaada Kadını

Otantik Nereden Gelmektedir?

Otantik kelimesini, Amerikalı Filozof Denis Laurance Dutton’ın tanımlanması ile yeni bir boyut kazandırmaktadır.

Dutton, sanatta orijinallik üzerine yazdı ve bir sanat eserinin bir sahtekarlıktan ziyade yazarına doğru bir şekilde atfedildiği ve bir eserin bir bireyin veya bir toplumun değerlerinin ve inançlarının gerçek bir ifadesi olduğu açıklayıcı özgünlüğünün ayırt edici özgünlüğü arasında ayrım yaptı.

Dutton, The Art Instinct (2010) adlı kitabında, sanat takdirinin Pleistosen sırasında yapılan evrimsel adaptasyonlardan kaynaklandığını iddia ederek, sanat takdirinin kültürel olarak öğrenildiği görüşüne karşı çıkmaktadır. Teorisinin kısaltılmış versiyonlarını 2009 Google Talk konferansında ve 2010 TED konuşmasında belirledi.

Sanatta Otantik Nedir?

Otantikliğin anlamını anladıktan sonra, Sanatta Otantik Nedir? konusuna biraz da değinmek istiyorum. Neden sanatta, otantiklik çünkü gerçek, esas ve doğru gibi konular, sanatçının her zaman kendi tarafında sorguladığı bir konudur.

Sanatta özgünlük, bir sanat eserinin veya sanatsal bir performansın otantik sayılabileceği farklı yollardır. Nominal özgünlük ve anlamlı özgünlük arasında ayrım yapmaktadır. Birincisi, bir sanat eserinin yazarının doğru tanımlanmasına, bir oyunun veya bir müzik parçasının performansının, yazarın amacına ne kadar uyduğuna veya bir sanat eserinin sanatsal bir geleneğe ne kadar uygun olduğunu gösterir. İkinci ise, eserin ne kadar özgün veya doğal otoriteye sahip olduğu, sanatçı veya sanatçının ne kadar samimiyet, ifade gerçekliği ve ahlaki tutku olduğu anlamına gelir.

Oldukça farklı bir endişe, başarılması imkansız olabilen deneyimin gerçekliğidir. Bir müzeye giden modern bir ziyaretçi, bir nesneyi yalnızca sanatçının hedeflediğinden çok farklı bir bağlamda görmeyebilir, aynı zamanda eserin önemli yönlerini anlayamayabilir. Otantik deneyimin yeniden yakalanması imkansız olabilir.

Kültürde Otantik Ne Demektir?

Kültürde Otantiklik şu anlamı taşımaktadır. İspatın gerçekliği, işi yapan kişinin tanımlanması veya en azından çalışmanın mümkün olduğu kadar yakından yapıldığı yer ve zamanın tespit edilmesi ile ilgilidir. Kültürel orijinallik ya da stil ya da geleneğin otantikliği, bir eserin, yazar anonim olsa bile, sanatsal bir geleneğin gerçek bir ifadesi olup olmadığı ile ilgilidir. Bu orijinallik biçimine ilgi, çoğunlukla milliyetçi ve muhtemelen etnik inançlarla bağlantılı olan saf, değiştirilmemiş geleneğin değerinin romantik bir algısı ile ilişkilendirilebilir.

Bir sanat eseri, bu tarzın stiline, materyallerine, yaratma sürecine ve diğer temel niteliklerine uygun olduğunda geleneksel bir kültür veya türün otantik bir örneği olarak kabul edilebilir. Pek çok geleneğin etnik bir gruba “ait olduğu” düşünülür ve bu türdeki çalışmalar yalnızca o grubun bir üyesi tarafından yaratılmışsa otantik kabul edilir. Bu nedenle, Inuit sanatı sadece bir Inuit tarafından yaratıldığı takdirde gerçek sayılabilir. Bu, bir sanat geleneğinin yaratıcısını kültürel tahsisattan korumaya yardımcı olabilir, ancak Joel Rudinow tarafından “Irk, Etnisite, İfade Edici Orijinallik” adlı makalesinde anlatıldığı gibi, ırkçı bir bakış açısı var: Beyazlar Blues Söyleyebilir mi?

Otantik ve Bohem arasında fark nedir?

Otantik kelimesi, eskiden beri mevcut olan özelliklerini taşıyan gerçeklik, esas anlamına gelirken, Bohem ise, Bohem kelime anlamının yanı sıra, kaygıdan arınmış hayatın anlamını sanat ve sanatsal yaşam tarzı ile tamamlamak ve hayat gayesi bu şekilde olan kişilere denir. Bohem konusunu bilmek için elbette bunların farkında olmak gerekir. Bohem Elbise ile de Bohem Tarzınızı yansıtabilirsiniz.

İkisi de sanat ve sanatçı ile iç içe olsa da, Bohem sanatın kaygısız tarafını yansıtırken, otantik ise, orjinallik ve esaslık tarafına vurgu yapmaktadır. Bu iki özellikte aslında sanat ve kültürün olmazsa olmaz, konularında biri olmasına karşın farklı şekilde değinmektedir.

Otantik Ne Demek Otantik Nedir Bozcaada Sokaklarında Naciye Bozcaadanın olduğu Otantik Bozcaada Rum Mahallesinde Akşam Gün Batımı
Otantik Bozcaada Rum Mahallesi Sokaklarında Gün Batımı

Bozcaada ve Otantik Arasındaki Bağ

Bozcaada‘nın kalbimdeki özel yerinden sizlere daha önce bahsetmiştim. Bu aslında Bozcaada’nın kendi esaslığını korumuş olmasıdır. Rumlardan kalan Bozcaada Rum Mahallesi’nin günümüze kadar geliyor olması bunların en güzel örneklerinden biridir. Aynı zamanda, Bozcaada’daki dar sokaklardaki evlerin imara uygun bir biçimde restore edilmesi ve sokakların aynı şekilde esasına uygun korunuyor olması, esaslığını göstermektedir. Yani Bozcaada aslında otantik bir yerleşim yeridir. El İşi Giysi ve Takıları burada ayrıca bulabilmektesiniz.

Bundan dolayı, Bozcaada’yı ziyaret etmenizin otantik hayatına çok katacağınız değer olacağına inanmaktayım. Ayrıca, Bozcaada’ya geldiğinizde aslına uygun olarak ne gibi hediyelik eşyalar almanız gerektiğini de ilgili Bozcaada Hediyelik Eşya Rehberinde bulabilirsiniz.

Otantik Ne Demek? Özeti

Bu yazımda kısaca,

  • Otantik Ne Demek? Otantik Nedir?
  • Otantik Nereden Gelmektedir?
  • Sanatta Otantik Nedir?
  • Kültürde Otantik Ne Demektir?
  • Otantik ve Bohem arasında fark nedir?
  • Bozcaada ve Otantik Arasındaki Bağ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat